ponedjeljak, 6. svibnja 2013.

Gradski derbi pripao Igmanu, navijači Klisa "TIGROVI" oduševili Evropu

Jučer je na gradskom stadionu u Buturović - Polju odigran gradski derbi između ekipa FK Klis i FK Igman. Na ulicama Klisa u proteklim danima vladale su velike gužve kakve do sada nisu viđene, gradski saobraćaj se odvijao otežano, a  posebne gužve zabilježene su na prodajnim mjestima ulaznica za ovaj spektakl. Za ovaj meč tražila se karta više, ljudi su odvajali od tuđih usta kako bi skupili novac. Cijene ulaznica kretale su se od 2 KM do 200 feningi, a na crnom tržištu cijene su išle čak i do 2 KM. Sve pohvale zaslužili su navijači Klisa "TIGROVI", koji su pripreme vršili prethodnih dana kako bi napravili do sada neviđen ambijent. Turak Jasmin i Padalović Elmedin su izvršili niz fundamentalnih i primjenjenih istraživanja i poduzenili niz tehničko tehnoloških, oraganizacionih i drugih međusobno povezanih i sinhronizovanih postupaka i aktivnosti baziranih na intelektualnim i logističkim principima kako bi došli do novca potrebnog za potrebe navijača te taj novac racionalno potrošili i ostvarili optimalne uslove za navijanje. Ova navijačka skupina sjajno je odradila svoj dio posla uz bubnjeve, trube, zastave, pjesmu i pokazala zašto je najbolja, ako ne u BiH, onda sigurno u Evropi.
Nakon dolaska "Tigrova" na stadion utakmica je mogla početi. Kao i obično, s obzirom da smo poznati kao dobri organizatori, utakmica je počela u 1.minuti i igrana u dva poluvremena. Prvu priliku na utakmici nije imao Igman. Početak utakmice donio je dosta uzbuđenja, a na prvi pogodak se čekalo sve do 17. minute, kada je Žili zatresao mrežu protivnika za vodstvo Klisa od 1:0. Ovaj pogodak je izazvao erupciju oduševljenja, velika radost je zabilježena na tribinama. Nakon primljenog gola gosti su postali agresivniji. Bitno je spomenuti da Ermin Ahmić nije bacao paterde u 37. minuti, a navijanje je bilo bez incidenata, nacionalizma i rasizma. U 39. minuti, pod utjecajem vjetra, članu navijačke skupine Muhamedu Begluku pokvarena je frizura. Prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 1:0, a nakon toga uslijedilo je 2. poluvrijeme. U drugom poluvremenu igrači Igmana upali su na tribine te napali naše navijače, što je izazvalo veliki šok kod naših igrača koji su pod takvim okolnostima morali pobjedu prepustiti gostujućoj ekipi u spriječavanju daljih incidenata. U nastavku Igman je dao dva gola i došao do prednosti od 1:2. Glavni sudija ovog meča, odnosno djelilac nepravde, nije sankcionisao igranje rukom protivničkog golmana, koji je tako tijekom cijelog meča branio i rukama. To je izazvalo bijes navijača Klisa koji su tako sudiju postavili na crnu listu i onemogućili mu dolazak na naš prostorn kao i njogovoj porodici. Samim tim njegova djeca neće moći doputovati na ekskurziju u Klis sa svojim kolegama iz razreda te će ostati uskraćeni za najveće životno iskustvo. Vremena je bilo sve manje, minute se prolazile kao 60 sekundi, a naši igrači zbog svega što se dešavalo i kako bi sačuvali svoje navijače nisu smjeli postići pogodak. Utakmica je završena pobjedom Igmana, a Klis, bez obzira sto je izgubio, nije osvojio niti jedan bod. Igrači koji su bili na klupi nisu značajnije doprinijeli igri na terenu. Bez obzira na sve, Klis je još jednom pokazao kvalitet, jedinstvo i ljubav prema klubu i navijačima. FK Klis u narednom meču igra protiv B. Dortmund u finalu Lige prvaka, dok FK Igman u Kupu narandži dočekuje Vrbanjušu.